Zadnjih nekoliko dana često odgovaram na pitanje što je lokacijska dozvola. Možda i očekivano obzirom da sam arhitekt i da živim na Knežiji i da je to sada aktualna tema.
Možda pratite što se trenutno događa na Knežiji ili vas samo zanima lokacijska dozvola jer planirate graditi. U svakom slučaju ovdje ću u kratkim crtama objasniti što je taj dokument i čemu služi. A što se tiče Knežije, strukovne institucije i udruge su se već oglasile, proces je u tijeku… ali ta priča nije tema ovog članka.
Dakle, idemo upoznati lokacijsku dozvolu.
Što je to uopće
Lokacijska dozvola je jedan od važnih dokumenata (za pravoljupce, ona je upravni akt) u polju prostornog uređenja i gradnje. Zakonom o prostornom uređenju je propisano kad se i kako izdaje. Ja uglavnom projektiram zgrade pa i ovaj tekst pišem iz te perspektive, iako se lokacijska dozvola najčešće izdaje za druge stvari (npr. za eksploatacijska polja, vojne građevine, razne druge složene zahvate…). Zapravo, u slučaju gradnje “običnih” zgrada, Zakon kaže da se lokacijska dozvola izdaje samo ako to netko zatraži, nema obveze. A evo, ja baš pišem o tom slučaju i mislim da imam dobar razlog.
Lokacijska dozvola nam potvrđuje da je naša buduća građevina (u ovom slučaju zgrada) u skladu s prostornim planom (i drugim uvjetima) za tu lokaciju. Ili jednostavnije, lokacijska dozvola meni kao projektantu kaže: Dragi Projektantu (op.a.), na toj lokaciji je dozvoljeno graditi ovo što si zamislio i prikazao u zahtjevu. Međutim, lokacijska dozvola nije dokument koji nam dopušta građenje! Za to nam je potrebna građevinska dozvola i ona obično slijedi kao idući korak (nakon izrade glavnog projekta).
“Lokacijska dozvola nije dokument koji nam dopušta građenje!”
No idemo redom, kako dobijemo lokacijsku dozvolu? Za tu potrebu izradimo idejni projekt (koji za razliku od glavnog projekta nije toliko detaljan i razrađen) zatim pribavimo još neke dokumente, i na temelju svega toga zatražimo izdavanje lokacijske dozvole. Ok, zasad je jednostavno, idemo dalje.
Kako se to, u procesu izdavanja lokacijske dozvole, provjeri je li naša zgrada usklađena s planom? Tako da se provjeri jesu li u idejnom projektu zadovoljeni lokacijski uvjeti.
A što su lokacijski uvjeti? Jednostavno rečeno, to su uvjeti koji su za određenu lokaciju propisani prostornim planom i ako na toj lokaciji želimo nešto graditi, tih uvjeta se moramo držati. Ti uvjeti najčešće određuju stvari kao što su namjena površina građevne čestice, visina građevine ili katnost, najveća dopuštena površina građevine, najmanja udaljenost od susjednih zgrada ili granica čestice ili ulice, oblik krova, količina parkinga, minimalna površina prirodnog terena koja mora ostati nakon izgradnje… i druge stvari, ovisno o općini, gradu, županiji.
Kako nam lokacijska dozvola pomaže
Kad se nađemo u situaciji da nisu sve odredbe prostornih planova jasno napisane, kad ne postoji zajednički rječnik između planova, kad lokalna uprava različito tumači planske, zakonske i druge odredbe od općine do općine, kad u jednom planu stoji definicija pojma kojeg u drugom planu ništa ne definira… a te su situacije dosta česte, itekako je korisno provjeriti može li se zgrada koju smo projektirali zaista izgraditi na toj lokaciji. Je li naša zgrada usklađena s baš svim odredbama plana (i drugim uvjetima)? Ako ih ne provjerimo odmah, dok smo u fazi idejnog projektiranja možemo doći u situaciju da smo izradili čitav glavni projekt (puno posla, puno uloženih sati, puno sudionika), zatražili građevinsku dozvolu i tek tad otkrili da u nekom segmentu nismo usklađeni s nekom odredbom ili tumačenjem neke odredbe. Slijede ispravci, vrijeme prolazi… A kad imamo lokacijsku dozvolu, usklađeni smo i to je službeno potvrđeno. Možemo mirno u iduću fazu projekta i po građevinsku dozvolu.
Naravno, u praksi ne tražimo uvijek i za svaku građevinu lokacijsku dozvolu. Za manje projekte, npr. obiteljska kuća u ulici gdje su sve druge građevine obiteljske kuće, nema potrebe tražiti lokacijsku dozvolu… U tom slučaju odmah u startu zatražimo lokacijsku informaciju u kojoj su navedene sve odredbe prostornog plana koje su na snazi za tu lokaciju. Ponekad se i veći projekt izradi na taj način ako su odredbe jasne. Tako možemo uštedjeti vrijeme koje bi nam otišlo na čekanje administracije, međutim tu postoji određen rizik. Zato klijente uvijek upoznamo s procedurama, mogućim koracima i posljedicama i pomognemo im odlučiti kojim ćemo putem nastaviti.
Nadam se da sam vam uspio približiti lokacijsku dozvolu i što nama projektantima (a i vama kao klijentima) ona omogućuje. Ako biste rado pročitali objašnjenja i odgovore na druga pitanja, pišite mi, javite se. Kontakti su ovdje.